Tekoälyn käyttäminen on ”lopun alkua”, sanoo Adrian Smith – myös sosiaalinen media saa Iron Maiden -kitaristilta risuja

Scars and Guitarsin haastattelemalla kitaristilla ei ollut hirveästi hyvää sanottavaa somesta ja tekoälystä.

07.04.2025

Iron Maiden -kitaristi Adrian Smith vieraili hiljattain Scars and Guitars -podcastissa keskustelemassa paitsi musiikista myös hurjaa vauhtia kehittyvästä teknologiasta kuten tekoälystä, älypuhelimista ja sosiaalisesta mediasta. Eikä Smithillä ollut näistä viimeksi mainituista kauheasti hyvää sanottavaa.

”Ei tarvitse kuin lähteä ajamaan, kun jo parin korttelin kohdalla joudut pysähtymään, kun eteesi kävelee joku tyyppi katse puhelimeen liimattuna. He ovat aivan addiktoituneita. Mutta hei, se on imaissut myös minut aivan kuin kaikki muutkin. Joskus se ottaa koko elämän hallintaan”, Smith harmittelee.

”On niin helppoa seurata asioita, joista pidät, ja katsella sitä jatkuvaa informaation tulvaa niska kyyryssä. Sinua pommitetaan uutisilla 24/7 maailmalla tapahtuvista kamalista asioista. Ei ole luonnollista olla jatkuvasti huolissaan siitä kaikesta. Mielestäni ihmiset yrittävät vaikuttaa sellaisiin asioihin, joihin heillä ei ole mitään rahkeita, ihan vaan koska ovat niistä tietoisia ja heillä on tunne, että asialle on tehtävä jotain. Samalla he unohtavat perusasiat – etene askel kerrallaan, tienaa elanto, maksa verot ja elä elämääsi. Ole onnellinen. Mielestäni sosiaalinen media ei tee ihmistä onnelliseksi.”

Tekoälyn käyttäminen musiikissa on puolestaan asia, jota Smith ei haluaisi ajatella ollenkaan. Eikä ainakaan käyttää sitä itse musiikkia tehdessä.

Lue myös: ”Ajatus siitä, että tekisimme bändistä jonkun Disneyland-version…” – Bruce Dickinson ennemmin eroaa Iron Maidenistä kuin turvautuu taustanauhoihin

”Joku kertoi minulle tässä hiljattain, miten joku oli tehnyt kavereilleen lahjaksi biisejä heidän äänellään. Sen ajatteleminen saa pään sekaisin. Se on kuin lopun alkua. Sosiaalinen media on jo paha asia, mutta tämä on ihan toisella tasolla”, Smith hämmästelee.

”Jo pelkästään digitaalinen äänittäminen ja Pro Tools ovat mahdollistaneet sen, että kuka tahansa voi saada aikaan jotain, mikä… Voit tehdä jotain, mikä kuulostaa kunnolliselta, mutta se kaikki on koneen tekemää. Minä olen sitä vanhaa koulukuntaa, joka oikeasti joutui soittamaan studiossa; sitä ei voinut jälkikäteen virittää paremmaksi. Olen sillä tavalla enemmän käsityöläinen.”

”Digitaalista äänittämistä käytämme, koska se säästää aikaa ja rahaa. Mutta tekoäly? Enpä tiedä”, Smith nauraa.

Lue myös: Adrian Smith nimeää Iron Maiden -suosikkibiisinsä – ”Kumma kyllä sitä ei ole mahtava soittaa”

Lue myös: Iron Maiden nähdään ensi kesänä Olympiastadionilla 50-vuotisjuhlakiertueellaan