Ison-Britannian postilaitos Royal Mail julkaisee 12. tammikuuta Iron Maiden -postimerkkisetin. Settiin sisältyy kaikkiaan kaksitoista merkkiä, joissa neljässä seikkailee yhtyeen Eddie-maskotti ja kahdeksaan on valittu kuvia yhtyeen keikoilta. Onpahan yksi keikkakuvista napattu näköjään Helsingissä vuonna 2018, hyvä!
”Kun ensi kertaa kuulimme projektista, olimme sanattomia – hyvällä tavalla! Ja kun sitten näimme merkit ensimmäistä kertaa, mykistyimme taas. Ne näyttävät upeilta ja mielestäni niihin on taltioitu hienosti bändin ydin ja energia. Olemme kaikki ylpeitä, että Royal Mail on päättänyt kunnioittaa yhtyeen perintöä tällä tavalla ja tiedämme, että fanimme ajattelevat samalla tavalla”, kommentoi basisti ja yhtyeen primus motor Steve Harris.
Iron Maiden on viides yhtye, joka saa Royal Maililta oman postimerkkisetin. Omat erikoissettinsä ovat aiempina vuosina saaneet The Beatles (2007), Pink Floyd (2016), Queen (2020) ja viime vuonna The Rolling Stones.