”Kuuntelijoilta on tullut paljon palautetta, että musiikkimme onkin rankempaa mitä on luultu” – haastattelussa Project Silence

Äärimetallia, synthwaveä ja industrialia yhdistelevä Project Silence on tehnyt hiljalleen nousua alansa kärkeä kohti. 

13.10.2024

Olen ymmärtänyt, että aloititte uuden albuminne materiaalin kirjoittamisen jo vuonna 2018. Tuntuuko The Voidin materiaali yhä tuoreelta ja ajankohtaiselta? 

– Muutama kappale alkoi muodostua Infinity-levyn [2018] jälkeen, ja valmiimmassa muodossa ne alkoivat olla seuraavana vuonna, laulaja-konevastaava Delacroix vastaa. 

– Moni vanhempi biisi tippui kuitenkin pois ja tilalle laitettiin tuoreempia sävellyksiä. Tainted ja Neon God taitavat olla vanhimmat kappaleet. Alkuperäinen pohja Neon Godillekin on rakentunut jo 2012, mutta sitä on muokattu sen jälkeen aika runsaasti. 

Delacroix’n mukaan musiikki on säilynyt tuoreena senkin vuoksi, että kuopiolaisyhtyeen jäsenistö vaihtui matkan varrella kitaristin ja basistin verran. 

– Kappaleita tuli uusittua moneen kertaan. Muokkasin esimerkiksi koskettimet soundillisesti uuteen muotoon vasta viime vuonna ja tein vielä viime hetken syntikkakuviointia. Äänitimme myös levyn materiaalin aika pitkälti uusiksi, joten sitäkin kautta soundimaailmaan tuli varmasti uudistusta. 

Koneet ovat olennainen osa musiikkianne. Kuinka tällaisen musiikin sävellystyö käytännössä tapahtuu? 

– Riippuu paljon kappaleesta, mutta yleisin tapa aloittaa on joko pohjariffi tai hyvä synamelodia. Yleensä teen demon, jossa on kitara, basso ja rummut, joiden päälle rupean luomaan synia ja lopulta myös koneita, jos ne vain kappaleeseen sopivat. 

– Efektit ja industrial-koneäänet tulevat aivan viimeisessä vaiheessa. Poikkeuksia toki on, ja joskus niistä on syntynyt kokonainen biisi, kuten esimerkiksi Tainted, johon tein kertsin konenakuttelut ensin ja sitten vasta riffin. 

Ovatko sanoituksenne puhdasta fantasiaa vai onko mukana väläyksiä arkielämästä? 

– Sekä että. Melkeinpä kaikkiin sanoituksiin sekoittuu todellisuutta, mutta yleisesti tarinat tulevat itselleni mielenkiintoisista asioista, kuten mytologiasta, kirjoista ja peleistä. 

– Levyllä on yksi täysin todellisuuteen liittyvä kappale, Disease, joka kertoo menetyksestä ja on jo sen takia sanoituksiltaan simppelimpi. Halusin sanoittaa suoraan ja yksinkertaisesti ne tunteet, mitä näiden asioiden käsittely aiheutti. 

Musiikillanne näyttää olevan hyvin kuulijoita suoratoistopuolella. Oletko itse huomannut, että teillä olisi erityistä kohdeyleisöä? 

– Uuden levyn ja sinkkujen tiimoilta uusia kuuntelijoita on tullut mukavasti, mikä on yllättänyt positiivisesti, Delacroix ilahtuu. 

– Tilannetta ollaan seurailtu paljon ja kuunneltu palautetta, ja siellä on kyllä ihmisiä aika laidasta laitaan. Genreissä, joita meidän seuraajat kuuntelee, on aika isoja harppauksia synthwavestä deathcoreen, mutta yleisin kuuntelija taitaa olla synthwaven ja darksynthin sekä perusmetallin ja melodeathin kuluttaja. 

– Yllättyneiltä kuuntelijoilta on tullut paljon palautetta, että musiikkimme onkin rankempaa mitä on luultu. On epäilty industrial-sanan takia, että musiikki olisi enemmän Rammstein-tyylistä. 

Minkälainen keikkaympäristö on Project Silencelle kaikkein ihanteellisin? 

– Kaikkialla on mukava soittaa, mutta isommilla klubeilla on aina oma tunnelmansa ja soundit pääsee varmasti oikeuksiinsa. Toki festarikeikatkin ovat mieluisia, koska niissä on aina asiantunteva tekniikka eikä keikka jää ainakaan äänistä kiinni.

Julkaistu Infernossa 7/2024.