Carcass uuden materiaalin kimpussa 17 vuoden tauon jälkeen

08.02.2013

Sisäelimistä ja lääketieteestä aggressiiviseen sävyyn raportoinut Carcass teki paluun keikkalavoille vuonna 2007.  Aluksi ei ollut tarkoitus tehdä uutta musiikkia, mutta toisin kävi. Bändi on paraikaa uuden levyn miksausvaiheessa.

Jeff Walker ja Bill Steer ovat rehkineet studiossa yhdessä rumpali Daniel Wildingin kanssa. Michael Amott ja Daniel Erlandsson eivät ole mukana, koska pääbändi Arch Enemy ei anna tähän mahdollisuutta.

– Levy tuntuu puuttuvalta renkaalta kolmannen (Necroticism, 1991) ja neljännen levyn (Heartwork, 1994) välissä, Jeff Walker luonnehtii.

Mukana on Bill Steerin murinaa ensimmäistä kertaa Necroticismin jälkeen. Levy-yhtiötä ei vielä ole, mutta eiköhän albumi tämän vuoden aikana saada ulos. Keikoillekin lähdetään ja ilmeisesti kitaristikin on olemassa, mutta nimeä ei vielä kerrota.