Vanhojen klassikkojen hengessä lotrattua liejua – arviossa Mortuaire

Julkaistu Infernossa 2/2025.

13.04.2025
MORTUAIRE
Monde Vide
WORLD EATER

Ranska ei ole death metalista puhuttaessa se ensimmäisenä mieleen nouseva viemäri, mutta sieltäkin löytyy omat tekijänsä. Kokeneista ukoista koostettu Mortuaire todistaa debyytillään, ettei maa kuoloa pahenna.

Viisi pitkähköä kappaletta sisältävä Monde Vide on harkituin vedoin etenevä paketti murskaavaa ja kiireettömästi kehiteltyä murinaa. Naavaliitto haisee, ja sidos nykypäivään löytyy lähinnä raskaasta ja selkeästä soundipolitiikasta. Mitään varsinaisesti modernia menossa ei ole, mikä on death metalissa lähtökohtaisesti hyvä asia. Autopsy, Incantation, Bolt Thrower… kyllä te tiedätte.

Vanhojen klassikkojen hengessä lotrattu lieju ei tapa tylsyyteen, sillä hidastelun ohessa paukutetaan kakkosnelosella nenään. Omaperäisin sävytys löytyy örinän sekaan ujutetusta tuskaisasta huutamisesta, mutta sen kummempia värejä ei käytetä. Poikkeuksellisesti jäänkin kaipaamaan hitusen melodisempia kitaroita, ilmavat kappaleet kun jättävät niille tilaa.

Doomailua on makuuni turhan paljon, mutta kokonaisuutena Mortuaire asettelee eeppisen, tylyn ja tuomitsevan death metalin palikat kelpo järjestykseen.