Italialainen Ancient Bards on lataillut akkujaan ja julkaissut kuuden vuoden aikana vain jokusen sinkun. Yllätys onkin suuri, kun Artifex-eepos alkaa häpeilemättä Nightwishin End of All Hopen teemasta muistuttavalla kuorolla. Se saattaa kuulijan The Black Crystal Sword Sagan fantasiamaailmaan jatkamaan Origine-albumin (2019) tarinaa.
Artifex ei leiki. Ancient Bardsin magnum opus on elämisen ja musiikin riemua pärskyvä kirkasotsaisen eskapismin ja sinfopowerin juhla. Biiseistä löytyy niin elokuvallista balladia ja puhdasta klasaria kuin blästiä ja örinääkin.
Massiiviseksi orkestroitu 63-minuuttinen vangitsee kuin Hollywood-epookki, jonka kaikki tunteet ovat suuria ja aitoja. Monumentin kruunaavat 42-päinen kuoro sekä eräs genren dynaamisimmista ja taitavimmista laulajista, Sara Squadrani.
Ancient Bardsin ukkoja soittaa muun muassa Wind Rosessa, Ne Obliviscarisissa ja jumalaisessa Two Steps from Hellissä, joten soittotaitoa piisaa. Päämaagi on kuitenkin synisti-säveltäjä Daniele Mazza, jonka johdolla on luotu teos, joka saa minut lähes lupaamaan, etten enää ikinä vitsaile italopowerista – ainakaan ennen kuin Fabio Lione mölisee taas jonkun bändin levyn pilalle.