Michael Schenker liittyi brittiläisen Ufon kitaristiksi vuonna 1973. Reissu kesti vain viitisen vuotta, mutta nuori saksalainen ehti vääntää yhtyeelle kuolemattoman hitin jos toisenkin. Sittemmin mies on palannut bändin riveihin monta kertaa, mutta nyt juhlistetaan nimenomaan tuon ensimmäisen lenkin viisikymppisiä.
Ufon seitsemästä ensimmäisestä levystä on tällä kokoelmalla edustettuna viisi eli albumit Phenomenonista (1974) Obsessioniin (1978). Biisivalinnat on tehty klassikkoja suosien, ja uudelleenäänityksiä vahvistamaan on kerätty kaikkea muuta kuin vaatimaton kaarti vierailijoita. Laulajina toimivat muun muassa Dee Snider, Joey Tempest, Biff Byford ja Axl Rose. Kitaristejakin on aina Slashistä lähtien.
Kaikki tämä kuulostaa hienolta, mutta mikä on julkaisun musiikillinen arvo?
Tribuuttina levy toimii loistavasti. Ufon biisit ovat vallan mainioita, ja juuri Schenker jos joku on oikea kaveri tekemään tällaisen albumin. Vedot kunnioittavat alkuperäisteoksia, mitä nyt kitarajammailua on enemmän. Biiseissä on silti uutta kivaa särmää, kiitos vierailijoiden. Paitsi Kai Hansenin, joka kuulostaa – kaikella rakkaudella – ihan hirveältä.