Serbialaista folkhenkistä black metalia, jonka promokirjeessä tiputetaan nimiä kuten Drudkh, Burzum ja Kawir. Kiinnostaa!
Na Utrini on kakkoslevy balkanilaisessa black metal -trilogiassa. Ensimmäinen osa Krv i pepeo ilmestyi vuonna 2021. Musiikillisesti vaelletaan yllä mainittujen bändien varjossa monotonisesti ja melankolisesti keskitempoa ylläpitäen, vihaisesti räyhäten ja jylhiä melodioita viljellen sekä paikoitellen synaa ja akustista luritellen.
Tämänkaltaista musiikkia soitetaan yleensä yksin kotona, kellarissa tai perunakuopassa, ja tietenkin myös Cmpt on soolobändi. Muun muassa Kawirissa aikoinaan soittanut multi-instrumentalisti Vladimir Uzelac tekee kaiken yksin. Eikä se väärin ole, pysyypä ainakin ajatus kirkkaana ja visio tuimana.
Uzelac omistaa Wormhole Sound Production -nimisen masterointi- ja miksauspajan, mutta ainakin tämän levyn perusteella veisin tuotokseni jonnekin aivan muualle. On nimittäin kohtalaisen erikoinen soundimaailma, jota ei kehtaa luonnehtia ainakaan hyväksi.
Muuten Uzelacin säveltämässä musiikissa ei ole varsinaisesti mitään vikaa. Tarjolla on Drudkh-tyylisiä slaavimelodioita, Kawirin alkukantaisuutta ja Burzumin transsijunttausta.