Olisihan se pitänyt arvata, että suurimman osan urastaan varhaista Royal Huntia matkinut Luca Sellitto, italialaisen Staminan biisiseppä, löytäisi ennen pitkää Huntin ekat levyt laulaneen Henrik Brockmannin solistikseen. Nyt esikuvaa peesaillaan entistä uskottavammin uuden Timeless Fairytale -pumpun suojista.
Stamina-basistilla ja sessiorumpalilla täydennetyn projektin esikoislevyn musa on tuttua Staminaa. Tarjolla on siis harmonisen mollin ulvotusta Blackmore- ja Yngwie-perinteen mukaan, meloprogeheviin ja Jon Lord -tyyliseen kosketinsoitinpohjaiseen vanhan koulun sinfoheavyyn yhdistettynä ja naislaulustemmoilla ryyditettynä.
Taustalauluharmonioista puuttuu sekä mahti, ponsi että tunne. Biisitkin ovat napsun pari Huntin hittiveisuja heikompia. A Story to Tellissä ei ole varsinaista vikaa, mutta esikuvien tasolle se ei yllä. Brockmann vaihtui Huntissa parempaan laulajaan jo 1994, eikä Sellitto ole taidoistaan huolimatta Blackmore tai Ynkkä sen enempää säveltäjänä kuin kitaristinakaan.
Komeaa laulua ja soittoahan ryhmältä syntyy, muttei mitään uutta auringon alla. Neoklasarihevin fanien kannattaa kuitenkin tsekata.