Kuva: Ville Akseli Juurikkala
Nightwish esiintyi viime perjantaina Denverissä Yhdysvalloissa ilman laulaja Anette Olzonia. Olzon tunsi itsensä sairaaksi torstai-iltana ja hakeutui perjantaiaamuna ensiapuun, josta hänet päästettiin viiden tunnin jälkeen pois.
– Iltaseitsemältä oloni huononi jälleen. Aloin oksennella ja kuume nousi. Soitin sairaalaan ja sieltä sanottiin, että minun pitää perua keikka ja tulla heti takaisin, Olzon kertoo blogissaan.
Sairaalassa epäiltiin pahoinvoinnin ja vatsakivun syyksi munuaiskiviä, mutta sellaisia ei löydetty. Sen sijaan laulajan maksasta löydettiin kysta, joka hänen pitää kuulemma hoidatuttaa kotona mahdollisimman pian. Jos hänelle ei olisi tehty nyt näitä testejä, hän ei tietäisi kystasta mitään.
Lääkärit epäilivät lopulta, että voimakas oireilu johtui yksinkertaisesti flunssan ja stressin yhdistelmästä. Olzon oli mitä ilmeisimmin todella heikoissa voimissa ja jäi sairaalahoitoon koko yöksi.
Bändi pohti samaan aikaan kuumeisesti, mitä tehdä keikan kanssa. He päättivät vetää keikan Kamelotin taustalaulajien Elize Rydin ja Alissa White-Gluzin kanssa.
Mielenkiintoista on se, että Olzon kirjoitti blogissaan tästä ratkaisusta loukkaantuneen oloisesti.
– Minulta ei kysytty. Olen pahoillani niiden fanien puolesta, jotka tulivat katsomaan koko bändiä mutta saivat jotain muuta. Mutta minä olin hyvin sairas eikä päätös ollut minun.
Nyt laulaja on taas paranemaan päin ja esiintyi jo eilen Salt Lake Cityssä.