Kuulumiset Swallow the Sunin Pohjois-Amerikan kiertueelta: ”Positiivisin asia on, että se on nyt ohi.”

08.10.2012

Kuva: Aleah L Stanbridge

Swallow the Sunin kiertue Pohjois-Amerikassa Kreatorin ja Acceptin kanssa on tullut päätökseensä. Suosikissa julkaistu uutinen laulaja Mikko Kotamäen Facebook-päivityksistä nostatti hieman kohua muutama viikko takaperin, nyt Kotamäki summaa kiertueen pieleen menneet osaset uudessa pitkähkössä tekstissään.

Kiertueella käytetty auto, rummut ja traileri oli jouduttu maksamaan etukäteen ennen yhtäkään keikkaa, joten bändin henkilökohtaiset rahavarat olivat koetuksella heti alusta alkaen. Swallow the Sunin soittoajat olivat myös sovittua lyhyempiä ja niitä aikaistettiin jatkuvasti.

– Aivan helvetin monen keikan jälkeen tuli kuultua pettyneiltä faneilta, että he olivat ajaneet pitkän matkan ja missanneet koko keikan koska oltiin soitettu ilmoitettua aiemmin. Se tuntui helvetin pahalta heidän puolestaan, eikä tuntunut reilulta meitäkään kohtaan. Tähän asiaan yritettiin vaikuttaa, mutta meidät jätettiin huomioimatta aivan täysin.

Ensimmäisen viikon ajan bändille oli jäänyt keikoista hieman ruokarahaa, josta verottaja vei karhun osan, lavalla oli ollut vettä ja joskus jopa olutta. Bändi hamstrasi dollarin pakasteruokia ja Toronton keikasta eteenpäin lavalla ei näkynyt edes vesipulloja.

– Vancouverissa selvisi miksei meillä moneen päivään ole ollut edes vettä. Meidän paitamyyjä oli skarppi ja huomasi erään nimeltä mainitsemattoman rundimanagerin kantavan bussille päin keissiä vettä,  jossa luki Swallow The Sun. Paitamyyjä kävi nappaamassa vedet suoraan sen käsistä ja tuumasi, että huomaatko ettei siinä lue Accept.

Positiivisimpana asiana Kotamäki pitää sitä, että kiertue on ohi. Bändikaverit saavat kuitenkin kehuja siitä, että koko bändi laittoi itsensä likoon, eikä ruvennut tappelemaan keskenään vaikeissa olosuhteissa. Kreator saa myös hatunnoston, mutta toista pääesiintyjää ei hyvässä valossa mainita.