Nyt olisi tarjolla uutta musiikkia brittibändeiltä! Nämä kolme orkesteria voi niputtaa hyvällä omallatunnolla saman otsikon alle, sen verran samoja vaikutteita on ammennettu ja yhdistäväksi tekijäksi voidaan laskea artistien suhde Rise Above Recordsiinkin.
Aloitetaan kevyimmästä. Rise Above Records julkaisee cambridgelaisbändi Uncle Acid & the Deadbeatsin Mind Control -nimisen pitkäsoiton huhtikuun 15. päivä. Poison Apple on ensimmäinen singlebiisi ja se on kuunneltavissa alta. Psykedeelinen occult ja horror rock on edelleen homman nimi.
Rise Above Records -jehu Lee Dorrianin oma bändi Cathedral on julkaisemassa huhtikuussa viimeiseksi jäävää albumiaan. Doom-legendan pitkäsoitolta pois jätetty Vengeance of the Blind Dead ilmestyy flexilevynä Decibel-lehden maaliskuun numeron kylkiäisenä. Kappale on kuunneltavissa tämän linkin takaa ja kyseinen lehti flexeineen tilattavissa tästä.
Rise Abovelta Metal Bladen kelkkaan loikanneen Mossin kolmas pitkäsoitto on tulossa pihalle maaliskuun 13. päivä. Horrible Nights kuulostaa siltä minkä trio parhaiten osaa: äärimmäisen raskauden hidastamisen. Albumin nimikkokappale on kuunneltavissa alla.